Čerstvá data: Turistický ruch v Českém Švýcarsku se v roce 2023 zotavoval. Počet přenocování v hotelech a penzionech byl vyšší než před covidem

Návštěvnický ruch v turistické destinaci České Švýcarsko nabírá po koronavirové pandemii v letech 2020-2021 a rozsáhlém požáru v roce 2022 opět na síle. Vývoj potvrzují data ze sčítacích zařízení provozovaných správou národního parku a statistiky poskytované Českým statistickým úřadem. Obraz o intenzitě návštěvnického ruchu doplňuje také analýza dat od mobilních operátorů objednaná společně Správou Národního parku České Švýcarsko, Ústeckým krajem a městem Děčín.

Počet přenocování v hotelech a penzionech v destinační oblasti České Švýcarsko dosahuje nových rekordů, který překonává počty ubytovaných nejen v koronavirových letech, ale také v letech před pandemií.

„Jak ukazují data Českého statistického úřadu, oproti roku 2019 byl v Českém Švýcarsku počet přenocování vyšší už v roce 2022, a v roce 2023 narostl dokonce o více než 12 % oproti předkoronavirovému stavu – na 465 035 přenocování,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že je rád, že se turisté po covidové pauze vrací zpět do Českého Švýcarska a že je požár neodradil. „Chtěl bych také poděkovat Správě Národního parku České Švýcarsko i Ústeckému kraji za to, jakým způsobem se s požárem vypořádali a za jejich následnou aktivitu v posilování turistického ruchu,“ doplnil ministr.

Data Českého statistického úřadu upozorňují také na rostoucí konkurenci v ubytovacích službách v Českém Švýcarsku, kvůli které nemuseli nárůst počtu nocujících návštěvníků zaznamenat všichni majitelé hotelů a penzionů: za pouhé tři roky v letech 2019 až 2022 (kdy jsou dostupná data ČSÚ) se zvedla lůžková kapacita v regionu o 25 % – konkrétně na více než 8 044 lůžek.

“Národní park je srdcem celé turistické destinace, která jej svou rozlohou násobně přesahuje. Věřím, že návštěvníci region mezi Tiskými stěnami a západem Lužických hor vnímají jako jeden celek, který poskytuje četné možnosti pro odhalování tajemství zdejší pískovcové krajiny,” říká Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.

Intenzitu turistického ruchu přímo v Národním parku České Švýcarsko ukazují průchodová čidla, která nepřetržitě zaznamenávají od roku 2009 všechny pohyby návštěvníků na jedenácti místech národního parku. Data ukazují, že ve dvou oblastech národního parku ze tří patřila návštěvnost v roce 2023 mezi nejvyšší v historii měření: na Jetřichovicku se 177 231 průchody byla návštěvnost srovnatelná s rekordním rokem 2018 a na Krásnolipsku s 54 648 srovnatelná s rekordním rokem 2019. Znatelný pokles je patrný pouze v okolí Hřenska, které bylo výrazně postiženo jak koronavirovými restrikcemi, tak přírodními a geologickými důsledky rozsáhlého požáru.

Detailnější informace o návštěvnosti regionu v příštích letech nabídnou data od mobilních operátorů, jejichž analýzu si společně zadala Správa Národního parku České Švýcarsko, Ústecký kraj a město Děčín. První data z období duben až říjen 2023 ukazují, že jen v národním parku České Švýcarsko návštěvníci v loňském roce strávili na 700 tisíc návštěvodnů. Domácí návštěvníci se na této návštěvnosti podíleli 66 %, zbylých 34 % tvořili zahraniční hosté. Srovnatelná data z předchozích let nejsou k dispozici (lišily se vymezením území i časovým obdobím), nicméně data v příštích letech umožní důkladný rozbor návštěvnosti v národním parku.

Zveřejněná data komentuje Petr Kříž, ředitel Národního parku České Švýcarsko: “Data ze sčítačů v terénu, od ubytovatelů a Českého statistického úřadu a také od mobilních operátorů ukazují, že náš region přitahuje každým rokem velké počty turistů – a počty nocujících hostů stejně jako lůžkové kapacity setrvale stoupají a dosahují dokonce rekordních hodnot. Jako národní park budeme v souladu s naším posláním dále představovat návštěvníkům neobyčejnou krásu místní přírody a aktivně pečovat o turistickou infrastrukturu. Spolupracujeme nadále s našimi partnery v regionu na vytváření příležitostí, aby se šetrná turistika rozvíjela s respektem k ochraně zdejší unikátní přírody. V tomto roce například otevíráme naučnou stezku Údolím Křinice všemi smysly a také rozsáhlý zážitkový areál v Krásné Lípě.”

Mariina vyhlídka v Národním parku České Švýcarsko. Foto: Václav Sojka
Mariina vyhlídka v Národním parku České Švýcarsko. Foto: Václav Sojka
Vývoj počtu přenocování a počtu lůžek v Českém Švýcarsku
Vývoj počtu přenocování a počtu lůžek v hotelech a penzionech v destinaci České Švýcarsko v letech 2019 až 2023. Zdrojová data: Český statistický úřad 

 

Volná místa

Hledáme nové kolegyně / kolegy na pracovní pozice:

Probíhající akce

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz