Českosaské Švýcarsko neboli Labské pískovce je oblast tvořená národními parky České a Saské Švýcarsko a chráněnými krajinnými oblastmi Labské pískovce a Saské Švýcarsko. Tato oblast se rozprostírá na ploše o rozloze cca 700 km2 na obou březích řeky Labe při státní hranici mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko (SRN) . Svou rozhlohou, vysokou mírou zalesnění a minimálním osídlením představuje unikátní pískovcové území, které nemá v Evropě obdoby.
Celá oblast představuje reprezentativní ukázku pískovcového fenoménu České křídové pánve, tj. typického reliéfu kvádrových pískovců a na něj vázaných specifických ekologických podmínek určujících rozmanitost druhů (biodiverzitu).
Pro zdejší oblast jsou také charakteristické četné výchozy třetihorních hornin sopečného původu. Kombinace pískovcových skal s oblými tvary čedičových a znělcových kup tak vytváří typický ráz zdejší krajiny, ale má také zásadní význam z hlediska druhové rozmanitosti rstlin, živočichů i dalších organismů. Rovněž tak evropsky unikátní kaňon řeky Labe, prořezávající se až na krystalinické podloží, tvoří výraznou osu celé oblasti a představuje zcela specifickou část Labských pískovců s nejvyšší biodiverzitou.
Pro jádrovou část oblasti, tvořenou územím obou národních parků, je charakteristická vysoká lesnatost a zároveň minimální osídlení. Naproti tomu pro navazující území chráněných krajinných oblastí je typická především harmonická kulturní krajina s hospodářskými lesy, zemědělskou půdou a množstvím lidských sídel s cennými doklady rázovité lidové architektury a drobných sakrálních památek.