Děti putovaly mechovým královstvím Českého Švýcarska
Plšíkova učebna v areálu Správy Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě na konci července opět ožila, když přivítala účastníky pětidenního přírodovědného programu, který společně již osmým rokem uspořádaly Správa Národního parku České Švýcarsko a České Švýcarsko o.p.s.
Letošního programu, který byl zaměřen na mechorosty, se zúčastnilo 26 dětí. Děti se seznámily se zajímavým světem těchto drobných a prastarých rostlin, které právě v Národním parku České Švýcarsko mají skvělé podmínky pro život. Pohádkové názvy některých mechů byly inspirací pro řadu aktivit a zejména pro ústřední motiv mechových skřítků, kterým děti pomáhaly navrátit vodu do jejich království.
Děti během programu připravily sbírku mechů, které během svého putování objevily. Společně s botaničkou Ivanou Markovou zkoumaly mechy pod lupou a mikroskopem. Seznámily se základními druhy mechorostů a jejich vlastnostmi. Zjistily také, že mechy už od pradávna lidé využívali nejrůznějším způsobem, a to i v Českém Švýcarsku např. jako výplň mezi trámy v roubených domech, nebo že v severských zemích jsou mechy a lišejníky důležitou součástí potravy některých živočichů.
V programu nechyběl celodenní výlet tentokrát do Pavlínina údolí, kde děti na každém kroku provázel všudypřítomný bělomech, který už samy bezpečně poznaly. Velmi oblíbenou aktivitou bylo již tradiční vyrábění s paní Olgou Jelínkovou. Letos si děti na bavlněné vaky tiskly přírodní motivy, hlavně kapradí a listy a vznikla tak hezká sbírka uměleckých děl. Drobné ekovýchovné, zábavné, nebo pohybové hříčky každý den vyvažovaly náročnější a vzdělávací části programu.
Během vícedenních ekovýchovných programů je našim cílem děti nadchnout pro vnímání a pozorování přírody Národního parku České Švýcarsko, tak aby k ní získaly vztah, a v budoucnu už jako dospělí k přírodě i chráněným územím přistupovaly ohleduplně.
V letošním roce se část programu realizovala i v rámci projektu Plšíkova učebna - EVVO v NP Českém Švýcarsku.
Ing. Jarmila Judová