Národní park České Švýcarsko se připravuje na první turistickou sezónu po požáru. Přístupné budou lodičky v Divoké soutěsce i Pravčická brána

Správa Národního parku České Švýcarsko hledá ve spolupráci se starosty řešení situace po požáru i kůrovci. Navzdory náročné situaci se jim daří postupovat tak, aby zpřístupnili oblíbené i zatím méně navštěvované turistické cíle. Do začátku turistické sezóny správa zpřístupní v plném rozsahu cestu na Pravčickou bránu ve směru od Hřenska a ve směru od Mezní Louky zajistí náhradní trasu přes Mlýnskou cestu. Cílem Správy národního parku spolu s Ministerstvem životního prostředí je zajistit pro návštěvníky bezpečnost před nadcházející turistickou sezónou, a zároveň jim zpřístupnit požárem zasažené území a vyhledávaná místa. Aktuální stav přírody dnes prezentoval ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž a náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař (TOP 09). Jednání se zúčastnili také starostové z regionu národního parku a zástupci Krajského úřadu Ústeckého kraje.

„Pro správu národního parku, ministerstvo i místní starosty je zásadní, abychom našli společný postup. To se nám i díky dnešnímu pracovnímu dni daří. Naším společným zájmem je v co nejkratší možné době veřejnosti zpřístupnit část požárem zasaženého území, a to taková místa, kde to bude s ohledem na bezpečnost možné. Když jsme procházeli poničeným parkem, bylo vidět, jak správa parku koná a já ji chci za to poděkovat. Jsme v situaci, kdy opravdu nesmíme nic podcenit,“ uvedl náměstek Tomáš Tesař s tím, že jako podstatnou vnímá vstřícnost parku k návštěvníkům i obcím.

V dopolední části se účastníci přímo v terénu národního parku seznámili s rozsahem poškození lesních porostů a skalnatých svahů nad Edmundovou soutěskou a v okolí Gabrieliny stezky. Na příkladu přístupové cesty k Pravčické bráně ve směru od Hřenska správa parku také ukázala, jak technicky a organizačně jsou náročné rozsáhlé zásahy pro zajištění bezpečnosti cest i jaké jsou jejich dopady na zdejší přírodu a krajinu. V sídle Správy NPČŠ náměstek Tomáš Tesař a ředitel parku Petr Kříž účastníky seznámili s harmonogramem činností pro obnovu infrastruktury a s aktuálními terénními zásahy. Diskutovali také o možnostech požární prevence a nad přípravami na nadcházející turistickou sezónu.

„I přes náročnou situaci se nám podaří zajistit dostupnost oblíbených cílů v národním parku a najít atraktivní náhradní řešení přístupu k nim. Cílem je udržet průchodné páteřní turistické trasy vedoucí požárem nezasaženou částí parku. Od dubna, tedy od začátku turistické sezóny, se zpřístupní oblíbená Pravčická brána včetně obchůzných tras a také Divoká soutěska. Kyjovské údolí bude otevřeno během dubna,“ uvedl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž. „Nadále pokračujeme i v těžbách souší v blízkosti obcí a v údržbě a revizi bezpečnostní infrastruktury, například vysokozátěžových bariér nad Hřenskem. Proto je mimořádně cenné, že se zástupci obcí i kraje seznamují s reálnými podmínkami přímo v terénu národního parku,“ dodal ředitel Kříž.

Zástupci Ministerstva životního prostředí a Správy Národního parku České Švýcarsko se se starosty, zastupiteli, zástupci Ústeckého kraje i aktéry působícími v oblasti cestovního ruchu schází pravidelně. K návratu turistů má přispět společná komunikace, aby veřejnost byla dobře a včas informována.

„Pro starosty místních samospráv je důležitá obnova důvěry a dobré spolupráce se správou parku. Vnímáme pozitivní změnu v komunikaci. Jsou pro nás důležitá aktivní a otevřená jednání. Vítáme také možnost terénních prohlídek, kterou jsme dnes absolvovali. Je před námi také důležitá práce na zajištění protipožárních opatření v území. Je třeba se zaměřit také na lokality, které jsou zavřeny v důsledku kůrovcové kalamity,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Požár v Národním parku České Švýcarsko trval od 23. července 2022 do 12. srpna 2022. Požár za vlny veder a sucha postupně zasáhl více než 1060 hektarů plochy parku.

Společná tisková zpráva Správy NP České Švýcarsko a Ministerstva životního prostředí, na webu MŽP  ZDE.

Pochůzka se starosty. Foto: Václav Sojka
Starostové se během jednání dne 22. 2. 2023 seznámili také se situací nad Edmundovou soutěskou ve Hřensku. Současně se obeznámili i s alternativami pro nadcházející turistickou sezónu, které zajistí dostupnost Pravčické brány a plavby na lodičkách v Divoké soutěsce. Foto: Václav Sojka

 

Volná místa

Hledáme nové kolegyně / kolegy na pracovní pozice:

Probíhající akce

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz