Vědci představili veřejnosti výsledky unikátního výzkumu dolního toku Labe
Výsledky unikátního mezioborového výzkumu dolního úseku řeky Labe představili odborné i laické veřejnosti v uplynulém týdnu[1] vědci z Ostravské univerzity, Botanického ústavu Akademie věd a České zemědělské univerzity. V rámci workshopu uspořádaného ve spolupráci se Správou Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě následně diskutovali s veřejností o možnostech péče i zlepšení stavu řeky, a to s ohledem na skutečnost, že přírodní prostředí Labe je chráněné na evropské úrovni[2].
Hlavními tématy výzkumu bylo víceoborové vyhodnocení současného stavu říčního toku, interpretace získaných poznatků a návrh takových opatření k budoucí péči o říční tok, aby byla využitelná jak pro ochranářskou, tak i vodohospodářskou praxi. Výzkumníci přitom brali v potaz předpovídané důsledky globálních klimatických změn i současnou evropskou legislativu ve vztahu k ochraně vod. Jedním z výsledků výzkumného projektu je proto i metodika vhodného managementu přírodně cenných labských stanovišť certifikovaná Ministerstvem životního prostředí a metodicky koncipovaný soubor revitalizačních opatření k posílení kvality úseku dolního Labe.
“Měli jsme velkou příležitost představit aktérům v území dolního Labe výsledky několikaletého projektu, který o řece Labi přináší spoustu nových informací,” říká doc. Jan Hradecký z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, a navazuje: “Pokusili jsme se přinést i nový pohled na budoucnost této významné řeky z hlediska její obnovy či revitalizace. A také ji přiblížit lidem, lépe ji zapojit do života obyvatel měst, kterými protéká. Úžasné je propojení velkého počtu odborníků z mnoha oborů.”
“Řeka Labe je jedinečným krajinným prvkem, tvořícím páteř hned dvou našich chráněných krajinných oblastí, Českého středohoří a Labských pískovců. Mimořádně cenné přírodní prostředí tohoto velkého říčního toku podmiňuje i kvalitu života zdejších obyvatel,” popisuje Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a pokračuje: “Výsledky tohoto jedinečného výzkumu a navržená opatření jsou pro správu parku cenným podkladem pro správné rozhodování při péči o přírodní prostředí vodního toku, se kterým je celý náš region spjatý.”
V rámci workshopu konaného v krásnolipském Domě Českého Švýcarska zpracovatelé studie po představení jejích výsledků následně diskutovali s odbornou veřejností i zástupci nevládních organizací o stavu řeky, jejích botanických specifikách a o možnostech obnovy vodních ekosystémů. Pozornost byla věnována také inovativním řešením na podporu trvale udržitelného rozvoje této oblasti.
Realizací výzkumného projektu[3] podpořeného Technologickou agenturou ČR se zpracovatelé zabývali v letech 2021 až 2023, některé ze započaté výzkumy a sběry dat pokračují i nadále, ve vlastní režii výzkumníků. Prezentace z workshopu a další výstupy jsou odborné i laické veřejnosti k dispozici na internetu.
Poznámky:
[1] dne 28. listopadu 2024
[2] jedná se o území chráněná v systému Natura 2000, zejména evropsky významnou lokalitu Labské údolí, evropsky významnou lokalitu Porta Bohemica a ptačí oblast Labské pískovce
[3] projekt Optimalizace managementu dolního úseku Labe s ohledem na přítomnost biotopu 3270 a zlepšení hydromorfologického stavu na základě mezioborové studie