Vědci představili veřejnosti výsledky unikátního výzkumu dolního toku Labe

Výsledky unikátního mezioborového výzkumu dolního úseku řeky Labe představili odborné i laické veřejnosti v uplynulém týdnu[1] vědci z Ostravské univerzity, Botanického ústavu Akademie věd a České zemědělské univerzity. V rámci workshopu uspořádaného ve spolupráci se Správou Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě následně diskutovali s veřejností o možnostech péče i zlepšení stavu řeky, a to s ohledem na skutečnost, že přírodní prostředí Labe je chráněné na evropské úrovni[2].

Hlavními tématy výzkumu bylo víceoborové vyhodnocení současného stavu říčního toku, interpretace získaných poznatků a návrh takových opatření k budoucí péči o říční tok, aby byla využitelná jak pro ochranářskou, tak i vodohospodářskou praxi. Výzkumníci přitom brali v potaz předpovídané důsledky globálních klimatických změn i současnou evropskou legislativu ve vztahu k ochraně vod. Jedním z výsledků výzkumného projektu je proto i metodika vhodného managementu přírodně cenných labských stanovišť certifikovaná Ministerstvem životního prostředí a metodicky koncipovaný soubor revitalizačních opatření k posílení kvality úseku dolního Labe.

“Měli jsme velkou příležitost představit aktérům v území dolního Labe výsledky několikaletého projektu, který o řece Labi přináší spoustu nových informací,” říká doc. Jan Hradecký z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, a navazuje: “Pokusili jsme se přinést i nový pohled na budoucnost této významné řeky z hlediska její obnovy či revitalizace. A také ji přiblížit lidem, lépe ji zapojit do života obyvatel měst, kterými protéká. Úžasné je propojení velkého počtu odborníků z mnoha oborů.”

“Řeka Labe je jedinečným krajinným prvkem, tvořícím páteř hned dvou našich chráněných krajinných oblastí, Českého středohoří a Labských pískovců. Mimořádně cenné přírodní prostředí tohoto velkého říčního toku podmiňuje i kvalitu života zdejších obyvatel,” popisuje Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a pokračuje: “Výsledky tohoto jedinečného výzkumu a navržená opatření jsou pro správu parku cenným podkladem pro správné rozhodování při péči o přírodní prostředí vodního toku, se kterým je celý náš region spjatý.”

V rámci workshopu konaného v krásnolipském Domě Českého Švýcarska zpracovatelé studie po představení jejích výsledků následně diskutovali s odbornou veřejností i zástupci nevládních organizací o stavu řeky, jejích botanických specifikách a o možnostech obnovy vodních ekosystémů. Pozornost byla věnována také inovativním řešením na podporu trvale udržitelného rozvoje této oblasti.

Realizací výzkumného projektu[3] podpořeného Technologickou agenturou ČR se zpracovatelé zabývali v letech 2021 až 2023, některé ze započaté výzkumy a sběry dat pokračují i nadále, ve vlastní režii výzkumníků. Prezentace z workshopu a další výstupy jsou odborné i laické veřejnosti k dispozici na internetu

Poznámky:
[1] dne 28. listopadu 2024
[2] jedná se o území chráněná v systému Natura 2000, zejména evropsky významnou lokalitu Labské údolí, evropsky významnou lokalitu Porta Bohemica a ptačí oblast Labské pískovce
[3] projekt Optimalizace managementu dolního úseku Labe s ohledem na přítomnost biotopu 3270 a zlepšení hydromorfologického stavu na základě mezioborové studie

Údolí Labe v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Foto: Archív Správy NP České Švýcarsko
Údolí Labe v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Foto: Archív Správy NP České Švýcarsko
Workshop nazvaný Jak dál s řekou Labe? se konal v Krásné Lípě dne 28. listopadu 2024. Foto: Jakub Juda
Workshop nazvaný Jak dál s řekou Labe? se konal v Krásné Lípě dne 28. listopadu 2024. Foto: Jakub Juda 

 

Volná místa

Hledáme nové kolegyně / kolegy na pracovní pozice:

Probíhající akce

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz