Péče o druhy rostlin a hub spočívá především v ochraně celých ekosystémů, neplánují se žádné záchovné programy pro jednotlivé druhy, s výjimkou některých lesních dřevin (viz text dále). Zvláštní pozornost je třeba věnovat ohroženým typům biotopů, jako jsou zejména vodní toky, mokřadní a rašeliništní plochy atd. Pro existenci řady druhů, zejména bezcévných rostlin a hub, je důležité ponechávat v dostatečné míře odumřelou dřevní hmotu v porostech, dále pak zvýšení podílu listnatých dřevin. Klíčovou roli pro zachování populací některých druhů je důsledná likvidace invazních druhů (vejmutovka, křídlatka, netýkavka žláznatá).
Péče o druhy živočichů spočívá na obdobných principech, v odůvodněných případech se však uplatňuje i posilování populací ohrožených druhů, případně i reintrodukce.
Cílem národního parku je:
- udržení životaschopných populací všech autochtonních druhů s co nejmenším zasahováním ze strany člověka
- reintrodukce člověkem vyhubených druhů, tam kde je to reálné
- posílení druhů vyskytujících se ve slabých a zranitelných populacích tam, kde je to reálné
Péče o druhy rostlin a hub spočívá v:
- ochraně celých ekosystémů
- zachování existujících přirozených ekosystémů (vodní toky, mokřadní a rašeliništní plochy, invazní biotopy, suťové lesy, otevřené sutě, reliktní bory, bučiny)
- důsledné likvidaci invazních druhů rostlin (vejmutovka, křídlatky, netýkavka žláznatá)
Péče o druhy živočichů spočívá v:
- ochraně celých ekosystémů
- zachování existujících přirozených ekosystémů
- monitoringu vzácných a ohrožených druhů
- posílení druhů vyskytujících se ve slabých a zranitelných populacích (losos obecný)
- reintrodukci člověkem vyhubených druhů (jeřábek lesní)
Péče o genové zdroje lesních dřevin:
Mezi přírodní bohatství, kterému je nutné věnovat pozornost a chránit ho, patří i původní genofond lesních dřevin. Problematika ochrany genových zdrojů lesních dřevin v národním parku je ovlivněna těmito faktory:
- vysoký stupeň smíšení genofondu z různých oblastí
- problematické vylišení místně původního genofondu
- několikanásobné navýšení zastoupení zejména smrku ztepilého na úkor listnatých dřevin a jedle vlivem dlouhodobé intenzivní lesnické péče, což způsobilo velké snížení genové základny autochtonních druhů a bylo provázeno kvantitativním importem cizorodých genových zdrojů
Aktivity v rámci péče o genové zdroje lesních dřevin:
- záchrana původních genových zdrojů (semenné sady, záchranné výsadby, aktivní reprodukce)
- podpora a reintrodukce autochtonních druhů, jejichž zastoupení je výrazně podhodnoceno oproti potenciálnímu přirozenému zastoupení
- výzkum zaměřený na vylišení původního genofondu jednotlivých druhů dřevin
Péče je zaměřena především na jedli bělokorou, jilm drsný a vylišení původního genofondu smrku, dubu letního a dubu zimního.